کلیات استفاده از پانلهای ساندویچی(احمد عباسی-کارشناسی ناپیوسته عمران عمران)

صفحات ساندویچی ( 3D ) از یک لایه پلی استایرن به ضخامت حداقل 4 سانتیمتر و دو شبکه میلگرد جوش شده در دوطرف این لایه تشکیل شده است . برای انتخاب عرض و ارتفاع پانلها استفاده از مدل 30 سانتیمتر توصیه می شود ( عرض های 90 – 120 – 150 سانتیمتر و ارتفاع 270 و 300 سانتیمتر ) ، وزن متوسط هر صفحه با اندازه 300 * 150 سانتیمتر و بدون بتن سبک بوده و به سادگی توسط یک کارگر قابل حمل و نصب می باشد و سرعت عمل در نصب نیز قابل ملاحظه است .
مقاومت صفحات در برابر آتش سوزی مناسب بوده و در جهت بهبود آن بکارگیری لایه مقاوم در برابر آتش سوزی توصیه می شود .
با توجه به وجود لایه عایق بتن ، بکارگیری این صفحات علاوه بر بهبود خاصیت عایق حرارتی و صوتی بودن دیوارها باعث سبک سازی بنا خواهد شد که جدا از کاهش حجم مصالح مصرفی باعث کاهش جرم ساختمان خواهد شد .
مزایای استفاده از پانلهای ساندویچی :
• سبکی دیوارهای ساخته شده از پانلهای ساندویچی در مقایسه با دیگر مصالح
• سرعت حمل و نقل و سهولت پانلهای ساندویچی در ارتفاع
• مقاومت زیاد در برابر نیروهای برشی ناشی از زلزله
• عایق در مقابل حرارت ، برودت ، رطوبت و صدا
• مقاوم در برابر آتش سوزی بعلت وجود قشرهای بتونی طرفین پانل ساندویچی

لینک

/ 4 نظر / 158 بازدید
سید عباس بابازاده درونکلائی

با سلام و تشکر از مطلب مفیدی که ارائه دادید خیلی جالب بود که در مورد ریز اجرای این سیستم بحث کردید.لازم بذکره که عرض کنم پانل ساندویچی غیرباربر هم وجود داره که کارگران غیرمتخصص بیشتر با اون کار میکنن و بدلیل غیرباربر بودنش فقط نقش دیوار جداکننده رو بازی میکنه که برخلاف پانل های باربر که نهایتا در دو طبقه مورد استفاده قرار میگیرن پانل های غیر باربر در برج سازیها هم مورد استفاده قرار میگیرن. یکی از فصول مبحث یازدهم مقررات ملی ساختمان هم راجع به اصول و ضوابط طراحی این سیستم بحث میکنه.

بابک زمانزاده

باتشکر بابت مطلب ارسالی.... با توجه به روش اجرای پانلهای ساندویچی سه بعدی ، دو عیب اساسی در خصوص دیوارهای ساخته شده از مصالح یاد شده وجود دارد: 1-ایجاد چل ارتباطی حرارتی و صوتی به دلیل وجود المانهای رابط میان شبکه مش دوطرف که از درجه عایق بودن این دیوارها می کاهد. 2-با توجه به اینکه پوشش بتن دوطرف این دیوارها میبایست به طریق پاششی انجام شود، عملا کنترل زیادی بر روی ضخامت پوشش بتن وجود نداشته و گاها موجب سنگین شدن دیوار شده و مزیت اصلی این نوع دیوارها زیر سوال میرود.

فاطمه سادات شبیریان

3Dپانل ها دربرابرفشارنیز مقاوم هستند وبا نیرویی 122تن پانل از بالا ترک برمیدارد.

فاطمه سادات شبیریان

3dپانل ها دربرابرفشارمقاوم هستند وبانیرویی معادل 122تن از قسمت بالا ترک برمیدارند