سیستم گرمایش از کف (مهسا احدزاده-کاردانی عمران-کارهای عمومی ساختمان)

 در سالهای اخیر، سیستم گرمایشی از کف در کشورهای اروپایی و آمریکابسیار متداول شده است و دلیل این گسترش روزافزون بهینه بودن مصرف انرژی، توزیع یکسان گرما در تمامی سطح و فضا و دوری از مشکلات موجود در سایر روش ها، به عنوان مثال سیاه شدن دیوارها، گرفتگی و پوسیدگی لوله ها و… می باشد.  استفاده از روش گرمایش از کف جهت گرمایش محل سکونت از دیرباز به طرق مختلف انجام می گرفته است.  بطوریکه رومی ها زیر کف را کانال کشی کرده و هوای گرم را از آن عبور می دادند و کره ای ها دود حاصل از سوخت را قبل از اینکه از دودکش عبور کند از زیر کف انتقال می دادند.  در سال 1940 نیز فردی بنام سام لویت برای این منظور لوله های آب گرم را در زیر کف قرار داد.  درکشور ایران نیز درمناطق کوهستانی و سردسیر ازجمله آذربایجان این روش مورد استفاده قرار می گرفته، که بیشترین مورد استفاده آن درحمام ها بود. 
به نظر من : با افزایش روز افزون جمعیت و همچنین کاهش منابع انرژی، مصرف بهینه انرژی امری بدیهی می باشد.  در این راستا نقش سیستم های گرمایشی بهینه ساختمان ها و مجتمع های مسکونی در کنترل و بهینه سازی مصرف انرژی مهم وقابل تامل می باشد.سیستم حرارتی گرمایش از کف که  سهم زیادی در فرآیند گرمایشی دارد، درمقایسه با سایر سیستمهای حرارتی نه تنها در صرفه جویی و بهینهسازی مصرف انرژی بلکه در مقوله رفاه و آسایش ساکنان ساختمان ها دارای نقاط قوت بسیاری می باشد.
/ 13 نظر / 123 بازدید
نمایش نظرات قبلی
مهدی شاهی

مقاله خوب و کاملی بود اما دارای چند اشکال جزئی بود که به یکی از آنها اشاره میکنم. در مقاله ی شما از شیوه ی انجام سیستم گرمایش از کف صحبتی نشده است و همچنین از براورد هزینه و نحوه برنامه کاری آن توضیحی داده نشده است.

فاطمه احدزاده

سلام مهساجون من بانظرعفت موافقم هرچیزی معایب ومزایای خاص خودشوداره بهتره بقیه اینقد زود جبهه نگیرن.خلاصه انتقادم یه نطره که میشه محترم شمرد.

بهنام شکوفه زاده

سلام خانم احدزاده عزیز[گل] پستتون واقعا آگاهی بخش و بی نقص بود درباه نظر آقای جواهری هم باید بگم بیماریهایی مثل پوکی استخوان معمولا به علت کمبود کلسیم در بدن بوجود میاد ، فکر نمیکنم ربطی به سیستم گرمایش از کف داشته باشه!!! [خرخون]

مهسا احدزاده

سلام خانم فتحی تا جایی که من اطلاع دارم این سیستم هنوز در سطح گسترده در حال اجرا هست و می باشد از نظر کسی هم رد نشده.قابل توجه اقای جواهری این سیستم یک سیستم ساده است که توسط آب گرم حرارت به کلیه کف های ساختمان ها میرود و هیچ مواد خاصی ندارد که باعث اسم یا پوکی استخوان بشود.بازم از نظراتتون ممنونم.

مریم نهضت

سلام مهسا جون مطلبت جالب بود و سیستم گرمایش از کف سیستم خوبی است ک امیدوارم در ایران نیز متداول شود.

فاطمه ابنیکی

سلام دوست گلم.مطلبت مفیدوجالب بود. امیدوارم که بیشتررواج پیداکنه.بازم ممنون[هورا]

بهاره شاملو

سلام خانوم احدزاده عزیز تا جائی که من اطلاع دارم بنا به حکم موسسات تحقیقاتی استفاده از این سیستم در منازل کشورهای اروپائی و امریکائی ممنوع شده و خیلی زود از چرخه تولید انبوه خارج شده است.این سیستم تا کنون موفق به دریافت نشان استاندارد در داخل کشور نشده است وحتی نحوه نصب و اجرای ان در کشور به درستی شناخته نشده و کمبود نیروی متخصص به مشکلات کاربرد این سیستم افزوده شده

فاطمه قاسم زاده

سلام عزیزم مطلبت خوب بود امیدوارم ک رواج پیداکنه[ماچ]

سپیده احمدی

lمطلب خیلی جالبی بود امیدوارم که در ایران هم بیشتر رواج پیدا کنه

نوید گنابادی

خوب گرم نمی کنه.انرژی زیادیم می خواد.بدشم 1 جا گرمه 1جا دیگه سرد[راک]