نقشه ذهن (Mind Map)

در جلسات متعدد درسی از این تکنیک استفاده کرده ایم. برای اطلاعات بیشتر مطلب پائین رو مطالعه کنید.

نقشه ذهن اخرین ابزار سازمان دهی شده برای فکر کردن و یادگیری است و خیلی هم ساده است.نقشه ذهن ساده ترین راهی است که با آن می توانید اطلاعات را وارد مغزتان کنید و هر موقع خواستید از مغزتان خارج کنید.نقشه ذهن کمک می کند شما از دیدن،‌خواندن، فکر کردن در مورد چیزی و به خاطر سپردن آن لذت ببرید.نقشه های ذهن همچنین نشقه های مسیریابی بی نظیری هستند که باعث می شوند حافظه شما واقعیت ها و تفکرات را در مسیری سروسامان بدهد که مسیر طبیعی عملکرد مغز شما از ابتدای کار بوده است.

این حرف به این معنی است که به خاطر سپردن اطلاعات بعدها به یادآوردن آن، در مقایسه با روش های قدیمی یادگیری، بسیار آسان تر و مطمئن تر خواهد بود.اگر اطلاعات طوری طراحی شوند که راحت در مغز جا بگیرند از آنها بهتر می توان استفاده کرد.

نقشه ذهنی مجموعه ای از دیاگرامها برای نمایش کلمات، ایده ها، فعالیتها و موارد دیگر است که حول یک نقطه مرکزی یا کلمه کلیدی بطور محوری کشیده می شود. نقشه ذهنی برای ایجاد، تصویرکردن، ساختاردهی و طبقه بندی ایده ها در زمینه های مطالعات و تحقیق، حل مسئله و تصمیم سازی کاربرد دارد. با استفاده از نقشه ذهنی می توان به سرعت ساختار یک موضوع را شناسایی نمود و همچنین ارتباط بین اجزای سازنده موضوع را درک کرد. استفاده از نقشه ذهنی بسیار آسان است. کافی است برای استفاده از آن یک برگ کاغذ بردارید، یک دایره یا بیضی وسط صفحه بکشید و عنوان موضوع مورد نظر را درون آن بنویسید. سپس با اضافه کردن شاخه های مختلف متصل به مرکز، موضوعات جانبی را اضافه نمایید. هر شاخته می تواند زیر شاخه های مختلف داشته باشد. می توان برای هر موضوع در هر شاخه از رنگهای مختلف استفاده نمود و حتی می توان شکلهای مختلفی را کنار موضوعات اضافه نمود.

منبع: http://clergy.ir

برای تهیه نقشه ذهنی میتونید از نرم افزار Free Mind استفاده کنید (برای دانلود اینجا کلیک کنید).

/ 7 نظر / 187 بازدید
حمید رضا جلیلی

بسیار جالب بود

خاطره عظیمی

خیلی مفید است.تشکر.

نفیسه دولتی

بسیار جالب و آموزنده بود متشکر

احمد درویش

من به این مسئله علاقه داشتم و وقتی شما این تکنیکو استفتده کردین یه سری مطالب جمع کردم که تو پست زیر تو وبلاگم قرار دادم دوستان میتونند از لینک زیر به مصلب دسترسی پیدا کنن http://ahmad-darvish.persianblog.ir/tag/mind_map

کلرجی

با سلام از مطالب پرمحتوایتان و لینک به مطلب تقدیر و تشکر می کنم

ali

جهت آشنایی کامل با نقشه ذهنی و نقشه مفهومی و طراحی آن به سایت toloo.blog.ir مراجعه کنید.کتاب آموزشی و راهنمایی کامل ارئه شده است و در صورت تمایل می توانید Mindmapper 2012 که در بین بیش از 30 نرم افزار در این مورد یکی از بهترین هاست استفاده کنید و کرک آن را دریافت کنید.