جدیدترین تصمیمات در مورد منارجنبان (سولماز زارع دایی لو ـ مهندسی عمران ـ عمران)

پژوهشگران معماری به خبرنگاران توضیح دادند که این بنای هفتصد ساله ی تاریخی که دارای یک مقبره و دو مناره می باشد، یک شاهکارمعماریست و تا به امروز چندین زلزله ی هشت ریشتری را تحمل کرده است. این بنا توسط گردشگران حدوداً هرپانزده دقیقه یکبار تکانی به اندازه ی پنج ریشتر را تحمل می کند. به گفته ی معماران اگر حرکت پاندولی یا نوسانی از یک مناره به مناره ی دیگر منتقل شود، خطری این بنای تاریخی را تهدید نمی کند، اما به تازگی حرکتها در مناره های این بنا به حرکتهای الاکلنگی تبدیل شده اند که در صورت ادامه دار بودن، مناره ها (و یا کل سازه) تخریب می شود؛ چون لرزشها فقط به مناره ها منتقل نمی شود و ایوان این بنای تاریخی نیز به لرزش در می آید. به همین منظور پژوهشگران معماری شهر اصفهان تصمیم گرفتند که بنای جدیدی مشابه آن برای گردشگران آماده کنند، تا دیگر منارجنبان تکان داده نشود و به صورت یک بنای تاریخی باقی بماند. البته حرکت ندادن و سالم ماندن این بنا، یا حرکت دادن و نابودی تدریجی آن، یک انتخاب ملی، تاریخی و فرهنگی است که باید درباره ی آن تصمیم گیــری شود.
انتخاب این جانب به علت جالب بودن این موضوع است که در هفتصد سال پیش، دانشمندان صفوی توانستند بدون هیچ امکاناتی چنین سازه ای را بنا کنند که هم اکنون فقط با وسایل پیشرفته می توانند چنین حالتی را در سازه ها به وجود آورند.


/ 1 نظر / 63 بازدید
نیلوفر خورشیدی

سولماز جان مشتاق شدم بیشتر درباره ی مطلبت بخونم متاسفانه لینکی که گزاشتی لینک سایت هست ممنون میشم اگه لینک مطلب رو بزاری ممنونم عزیزم :)