فناوری نانو و صنعت ساختمان (علیرضا جاسبی - مهندسی تکنولوژی معماری)

فناوری نانو در صنایع ساختمان هم نقش بسزایی دارد، در این راستا بیشترین سهم را صنایع فولاد، شیشه وبتن ایفا می کنند. کاربرد نانو ذرات در صنعت ساختمان که مهمترین آن ها نانولوله های کربنی(CNT) و دی اکسید تیتانیوم(TiO2) هستند، عموما" در سازه های اصلی باعث افزایش خواص مکانیکی نمونه ها شده و در بخش نازک کاری نیز کاربرد نانو پوشش ها در نمای داخلی وخارجی ساختمان ها نیز از اهمیت ویژه ای برخورداراست.
ادامه مطلب:

http://www.bhrc.ac.ir/portal/Default.aspx?tabid=207

/ 5 نظر / 64 بازدید
محمد قاسمی

با توجه به نو بودن اين فن آوري، هر سال كاربردهاي جديدي از آن در صنايع مختلف معرفي مي شود. در مورد كاربرد هاي نانوتكنولوژي در صنعت ساختمان به طور خلاصه مي توان به موارد زير اشاره كرد: - بهبود خواص سيمان و بتن - نانو شيشه ها - نانو آسفالت ها - نانوكامپوزيت هاي خاک رس - كاربرد نانو در تصفيه آب - نانو ضد آب كننده ها

ليلا موحدي

نانو نه یک ماده است نه یک جسم، فقط یک مقیاس است، کوچک شدن یک مقیاس. نانو یک میلیاردم متر است به اندازه ای کوچک که دیده نمی شود اما باتاثیری بسیار بزرگ در زندگی انسان. از اين تكنولوژي در حال حاضر ما در زندگي روزمره خود هم استفاده ميكنيم ولي شايد خيلي برايمان ملموس نبوده باشد مثل استفاده از تميزكننده هايي مانند شيشه پاك كن داراي فناوري نانو كه موجب ميشود محل پاك شده با اين تميزكننده ديرتر آلوده شود.

سعید صفایی

فناوري نانو خصوصيات عايق بندي بالايي را ممكن مي سازد كه به پوشش ها يا لفاف هاي نازك تر امكان مي دهد تا از اتلاف يا جذب حرارت بالا جلوگيري كند. كاري كه با مواد معمول امكان پذير نيست. در اين عرصه، مواد نانو حفره‌اي ويژگي‌هاي بسيار جالبي ارائه مي‌دهند. از سويي مي‌توان به عايق حرارتي در مقابل هر سه نوع انتقال گرا شامل تشعشع، جابجايي و همرفتي اشاره كرد. خصوصيت ويژه اين محصول، مايع بودن آن است كه امكان استفاده از آن را بر روي سطوح فلزي و غير فلزي فراهم مي‌كند و با صرف هزينه نسبتاً كمي، مي‌توان حتي از آن در ساختمان‌هاي در دست بهره برداري نيز استفاده نمود و هيچ گونه تغيير ظاهري نيز در تركيب ساختمان ايجاد نمي‌كند.حاصل اين كار جلوگيري از اتلاف انرژي از ساختمان است.

مهدی کریمی

از نانو می توان برای ایزولاسیون پشت بام و حتی استخر ها نیز استفاده کرد همچنین بهترین گزینه برای عایق کردن روی گنبدهای کاشیکاری شده مساجد و بقاع می باشد.نقص جدی نانو در عایق کردن بام ها این است که طی نشست جزیی ساختمان یا ترک ایجاد شده در لایه سیمانی زیر آن،باعث نفوذ آب می شود که برای رفع این نقیصه باید با الیاف مخصوص استفاده شود که هزینه بالایی در بر خواهد داشت.

تکنولوژی ها

سلام مرسی از مطالب خوبتون شما هم خبرنگار افتخاری تکنولوژی ها باشید در صورت تمایل به تکنولوژی ها میل بزنید منتظرتون هستیم تیم تکنولوژی ها