سازه های غشایی (مهرداد محمدی-کارشناسی معماری-معماری)

سازه‌های غشایی که ساره چادری یا سازه پارچه‌ای نیز نامیده می‌شود، زیرمجموعه‌ای از سازه های فضایی هستند و به دلیل سبکی، شفافیت و انعطاف در خلق فرم‌های زیبا و بدیع، گسترش روزافزونی در ساخت بناهایی با عملکردهای مختلف تجاری، اداری، ورزشی و... و یا به شکل سایه بان در فضاهای عمومی و شهری داشته‌اند.

ویژگی‌های مذکور ارتباط مستقیم با خواص مواد سازنده غشاهای این نوع سازه‌ها دارد. ساخت و تولید مواد کامپوزیت از الیاف و پلیمرها با طیف وسیعی از خواص فیزیکی، مکانیکی و سازه‌ای امکانات متعددی را پیش روی طراحان قرار داده است. این مواد دارای تفاوت‌هایی در اندازه، وزن و خواصی نظیر مقاومت گسیختگی، مقاومت در برابر ترک خمشی، انتشار آتش، گسترش پارگی و همینطور درجه شفافیت، دوام و ضمانتی که کارخانه سازنده می‌دهد، می‌باشند؛ بنابر این شناخت این ویژگی‌ها و تفاوت‌ها جهت انتخاب ماده مناسب از سوی طراحان و مهندسین، امری ضروری می‌نماید.

نظر نویسنده : سازه های غشایی یا چادری نسل جدید سازه های ساختمانی هستند که با سازهای معمولی تفاوت های زیادی دارند.نکته جالب در طراحی این سازه ها این است که مانند ساختمان های معمولی ابتدا نمی توان پلان بنا را طراحی کرد،بلکه باید ابتدا سازه آن طراحی شود.استفاده از سازه های غشایی یا چادری مزایای همچون وزن سازه ای کمتر،سرعت اجرای بالاتر،عمر و دوام زیاد و ... دارد.

لینک

/ 0 نظر / 79 بازدید