زیرزمین در معماری (مطهره زارعی-معماری-معماری)

زیرزمین مکانیست که میتواند با ایده های جدید و استفاده ی به جا از آن،یک فضای مسکونی با طراحی و دکور متفاوت را ایجاد کند.هرچند که نمور و مرطوب باشد اما با مواد و مصالح درست و بجا،محلیست کوچک و دنج و راحت برای هر نوع کاربرد و استفاده.
دلیل من برای انتخاب این موضوع،این بود که در تمام خانه ها بخصوص خانه های سنتی و ایرانی زیرزمین هایی وجود دارد که به دلیل اطلاع نداشتن از چگونه استفاده کردن از آن،به عنوان انباری مورد استفاده قرار میگیرد،در صورتی که با یک طراحی متفاوت و ترکیب بندی درست،از رنگ و وسایل،میتوان مکانی خصوصی و راحت،و در خانه های بزرگ یک سالنی دیگر با آب و هوای متفاوت را ایجاد کرد.

لینک

/ 6 نظر / 62 بازدید
negar hosseini

امروزه زیرزمین جاییه که میشه بعنوان اتاق کار، یه نشیمن خصوصی، کمد لباس و قفسه های کتاب یا اتاق لباسشویی و... ازش استفاده کرد و چون خشک و خنک ودنجه جای مناسبی برای همچین ایده هاییه.

مطهره زارعی

دقیقا زیر زمین ها چون مکان های بزرگی هستند,میتوان از آنها در موارد مختلف استفاده کرد,اما اگر به خیلی از نکات هم توجه نشود,امکان این که برای ما خسارت هایی به بار بیاورد نیز,وجود دارد.

محدثه جوادزاده-معماری

نمیدونم دقت کردید یا نه که ساختمانی که زیر زمین نداره قشنگ حس میشه که یه چیزی توی اون ساختمان کمه. موضوعت عالی بود.مرسی...

مریم اسمعیلی

من فکر می کنم که میشه از زیرزمین ها به عنوان یک فضای قابل استفاده بهره برد اما به شرط این که بتوانیم نور کافی را برایش تامین کنیم چون زیرزمین ها فضاهایی اغلب بی نور یا کم نور هستند به عنوان انباری استفاده می شوند.

محمد مهدی نظری

با سلام البته لینکتون قابل مشاهده نیست ولی این مطلب تلنگری بود که واقعا میشه از زیرزمین به عنوان یک فضای مفید استفاده کرد. ممنون ازانتخاب این مطلب

محمد نعیمیان

خیلی ممنون از مطلبتون جالبه که بدونی زیر زمین ها در مناطق گرم و خشک اسم هایی هم دارند مثلا: شبستان که همان زيرزمين يا سرداب است كه گاهي تمامي سطح زير طبقه همكف را در بر گرفته و سقف آن حدود يك متر از سطح حياط بالاتر است یا شوادان که فضايي به مراتب خنك تر از شبستان مي‌باشد و در مواقعي كه هواي شبستان خيلي گرم شود ساكنان از شوادان استفاده مي‌كنند و ورودي آن از طريق حياط مي‌باشد. بازم ممنون.