روشهای نوین مقاوم سازی با استفاده از الیاف FRP(صالح معینی پور-ارشد مدیریت ساخت)

پلیمرهای تقویت کننده الیافی (FRPs) ، موادی نسبتاً جدید از گروه مواد غیر خورنده، با مقاومت بالا و سبک وزن در طی 15 سال گذشته به عنوان یک ماده کاربردی در تعداد زیادی از کاربردهای مهندسی سازه پدیدار شده اند.

همانطور که از نام این مواد مشخص است، این مواد مرکب از الیاف با مقاومت بالا که در چسب پلیمری قرار می گیرند، می باشند. الیاف بسیار قوی و سفت هستند و چسب نیز با چسباندن آنها به یکدیگر، کاری می کند که آنها بصورت یک ماده مرکب یکپارچه عمل کنند.

برخی از مزایای مواد FRP که معمولاً ذکر می شود، در مقایسه با مواد مرسوم مانند فولاد شامل موارد زیر می شود:

1- نسبت بالای مقاومت به وزن2- دوام فوق العاده در محیط های مختلف3- سهولت و سرعت در نصب، انعطاف پذیری و استفاده کاربردی4- نارسانا از نظر الکترومغناطیسی، که می تواند در سازه های خاص مانند امکانات تصویربرداری مغناطیسی مهم باشد5- توانایی مناسب کردن خواص مکانیکی با شرایط توسط انتخاب جهت قرارگیری الیاف در چسب6- دوام در برابر خاصیت خستگی7- و رسانایی پایین گرمایی

نظر نویسنده :طرح بسیار عالیست ولی از معایب استفاده ازکامپوزیت FRP، ترد شدن گسیختگی تیر و ناگهانی بودنشخه،چون این مواد تا لحظه گسیختگی رفتار تنش – کرنش خطی از خودشون نشون میدن وبدون جذب انرژی کافی و بدون داشتن ناحیه تسلیم شبیه به ناحیه تسلیم فولاد، دچار گسیختگی میشن.

لینک

/ 0 نظر / 41 بازدید