انواع سد های بتنی ( الهه کاظمی - عمران - آب )

طبقه بندی سدها از نظر مصالح ساختمانی:

 

1)سدهایی که توسط مواد متصل به هم ساخته می‌شوند(سدهای بتنی)

 

سدهای بتنی:

شامل :

الف)سدهای قوسی

ب)سدهای وزنی 

سدهای قوسی دو نوع هستند:

1-سدهای تک قوسی

2-سدهای دو قوسی

 

سدهای وزنی نیز دو نوع هستند:

1-سدهای وزنی

2-سدهای وزنی پایدار

 

سدهای بتنی تک قوسی در جهت افق(پلان)و سدهای دو قوسی هم در جهت افق و هم در جهت قایم (مقاطع)دارای قوس می‌باشند.پایداری این سدها مربوط به شکل آنهاست.

حجم بتن مصرفی درسدهای بتنی قوسی در مقایسه با سد وزنی در حدود 50% کمتر می‌باشد.

سدهای قوسی هم در جهت شعاعی و هم در جهت مماسی باربری دارند.

سدهای دو قوسی در دره های بارک و با تکیه گاههای سنگی بنا می‌شوند.(چون قسمت اعظم نیرو به تکیه گاهها وارد میشود)شکل این دره ها تقریبا به حالت 7 شکل می‌باشد.

سدهای بتنی وزنی سازه ای تقریبا صلب و سنگین می‌باشند که توسط وزن خود در مقابل نیروهای واردده مقاومت میکنند.این سدها معمولا در پلان مستقیم می‌باشند.

سدهای پایدار وزنی علاوه بر وزن خود از وزن آب نیز در بالادست نیز برای ایجاد پایداری استفاده میکنند.سدهای بتنی وزنی در محل هایی که دارای پی مستحکم باشند،احداث می‌شوند.این سدها در دره های u شکل ساخته می‌شوند.

لینک

/ 2 نظر / 68 بازدید
علی چراغی

خیلی مختصر ومفید بود خسته نباشید.به ویژه شرایط استفاده از بل ها در جاهایی که میشود استفاده کرد و برای ما مفید وکاربردی تر خواهد بود

محمد قربانیان

با سلام و عرض تشکر مطلبی جالب از طراحی و اجرای سد سازی به خاطرم آمد که عرض کنم در طراحی بدنه سدهای بتنی، طراحی به گونه ای است که سد در کشش بیفتد پس نیازی دیگر به آرماتور وجود ندارد (بتن غیر مسلح اجرا می شود.) به این دلیل در کشش بیفتد که فشار حجیم آب در دریاچه بالادست سد با کشش بدنه تعادل برقرار کند و مانع تخریب آن گردد.