سیستم کوبیاکس ( محمد محمد رفیعی، کارشناسی عمران- ساختمان)

اساس طراحی تکنولوژی Cobiax مبنی است بر سقف سازه ای با ویژگی «سقف دال ۲ طرفه» مشابه سقف های بتنی دال ۲ طرفه مرسوم با این تفاوت که هسته بتن مرکزی در محل هایی که کاربرد سازه ای ندارد با گوی های توخالی جایگزین می گردد. (جنس این گوی ها پلی اتیلن بازیافت یا پلی پروپیلن می باشد)

بدین صورت که این گوی ها در حدفاصل مش های میلگردی بالا و پایین قرار می گیرند. با توجه به اینکه در دال های بتنی ۲ طرفه مشکل تحمل نیروی برشی وجود ندارد، مشکل طراحی این نوع سقف بر مبنای حذف قسمتی از بتن میانی و ایفای عملکرد دال ۲طرفه می باشد.در فنآوری Cobiax با حذف بار مرده غیرسازه ای خاصیت باربری ۲ محوره همچنان حفظ می گردد. همچنین با شکل گیری غشای بتنی مستحکم در قسمت فوقانی و تحتانی دال به همراه شکل گیری شبکه تیرچه های داخلی در ۲ امتداد در اثر قراردهی گوی ها در سرتا سر فضای میانی دال بتنی می توان باربری مناسبی را برای این دال متصور شد.

لینک

/ 2 نظر / 41 بازدید
رضا یوسفی

با عرض سلام. سیستم کوبیاکس سیستم بسیار جالبیه.. از لحاظ طراحی دست معمار و طراح رو باز میزاره و آن هم به خاطر به حداکثر رساندن فاصله ستون ها از همدیگر است،به طوری که در این سیستم حداکثر دهانه ستون ها به 18 متر میرسه که این برای خودش یک انقلاب در طراحی به شمار میاد. از طرفی به خاطر وجود گوی های تو خالی وزن بار مرده را کاهش میدهد که در زلزله بسیار قابل اهمیت است.

امید اقبالی

استفاده از سیستم هایی از این قبیل در صنعت ساخت و ساز ایران بسیار ضروری و مفید خواهد بود، چرا که علاوه بر افزایش مزیت های سازه ای( استحکام، کاهش وزن سازه و ...)، در بهینه کردن مصرف مصالح (وجود گوی ها) و تنوع طرح های معماری نقش دارد. به امید روزی که شاهد گسترش و رواج استفاده از سیستم های جدید و به روز، به جای روش های پر ایراد و قدیمی ساخت در ایران باشیم.