ساز ه های نگهبان (زهرا باقری- معماری- معماری)

بعلت محدودیت ابعاد زمین های داخل شهر، اکثر گودبرداری ها به شکل قائم اجرا می شوند و غالبا امکان رعایت شیب پایدار دیواره های گود وجود ندارد . بر این اساس این گودبرداری ها با مشکل پایداری دیواره ها ، در طول مراحل خاکبرداری مواجه می شوند. برای جلوگیری از ریزش دیواره های گود لازم است تمهیداتی در نظر گرفته شود که به این تمهیدات سازه های نگهبان گفته می شود. انواع سازه های نگهبان: روش مهار سازی، روش دوخت به پشت، روش دیافراگمی، روش مهار مقابل، روش سپر کوبی، روش میخ کوبی، روش اجرای شمع، روش خرپای مورب، روش خرپای موازی و سازهای نگهبان وزنی می باشد.

در سال های اخیر با توجه به توسعه و گسترش ساخت و ساز شهری و به دلیل انجام گودبرداری های غیر اصولی ، در موارد متعددی شاهد فروریختن دیواره های گود و یا سازه های مجاور گود بوده ایم . گودبرداری غیر اصولی سبب ایجاد خسارت به سازه های مجاور ، تخریب تاسیسات شهری ، خسارت به معابر شهری ، تلفات جانی غیر قابل جبران می شود . علت انتخاب موضوع سازه نهگبان بر این بود که دوستانم در مورد آن اطلاعات بیشتری کسب کنند و به طور اصولی آن را به کار ببندند.

لینک

/ 6 نظر / 75 بازدید
فاطمه جورابلو

[لبخند]

شقایق مهتابی

ممنون از مطلبتون. به نظر من یک طرح سازه نگهبان با ارزش طراحی متوسط، ولی با اجرای قوی ارزش بیشتری دارد، تا طرحهای بسیار سطح بالا، ولی با اجرای ضعیف.

پریسا سلجوقی

مطلب خوب و کاملی بود، سازه های نگهبان واقعا یک موضوع مهم در گود برداری ساختمان است.

سيدمجيد نقيبي

ممنون از مطلبتون يكي از مشكلات اساسي در ساختمان سازي در كشور ما همين اجراي ناصحيح در گودبرداري وسازه هاي نگهبان ميباشد.

مهدی مسکنی

همونطور که مهندس نقیبی اشاره کردند از مشکلات متعدد ساخت در ایران گود برداری نادرست است که هرچند وقت یکبار ریزش ساختمان ها بخصوص در بافت فرسوده ی طهران شاهد هستیم . مچکرم از مطلبتون

علی قاسمی

ممنون بابت مطلبتون همین طور که مهندس نقیبی و دکتر مسکنی فرمودند اجرای صحیح گود برداری در ساختمان سازی بسیار مهم و بحث بر انگیز است که باید این کار به درستی اجرا گردد.