علل رایج تخریب سدهای خاکی(فاطمه احدزاده-عمران-آب و فاضلاب-کارشناسی)

علل رایج تخریب سدهای خاکی    

در ادبیات مهندسی، سدها را گاه به موجودات زنده تشبیه می‌کنند، زیرا به دلیل تغییر در وضعیت محیط زمین شناختی در طول زمان شرایط حکمفرما در سد و مخزن نیز دائما در حال تغییر است. از این رو سدها باید بگونه‌ای طراحی و اجرا شوند که در تمام طول بهره برداری پایداری قابل قبولی از خود نشان دهند. آگاهی از هر گونه تغییر در شرایط سد و محیط اطراف آن محتاج نصب دستگاههای متنوع رفتار سنجی دایمی است.
آب جمع شده در مخزن ممکن است از محل پی سد یا تکیه گاههای جانبی آن یا از جسم سد تراوش نماید. فرار آب از جسم سد، بویژه در سدهای خاکی اهمیت خاصی در پایداری سددارد.روشهای متنوعی برای کاستن از میزان آب نشتی و تحت کنترل در آوردن آن وجود دارد. ویژگیهای سنگ و خاک سازنده پی سد و تکیه گاهای آن، مصالح در دسترس برای ساختمان سد، نحوه طراحی و شکل انتخاب شده برای سد و سرانجام محدودیتهای اجرایی هر یک به نحوی می‌توانند در انتخاب روشهای مناسب برای آب بندی سد موثر واقع شوند.

/ 5 نظر / 84 بازدید
محمد قربانیان

جهت کنترل ورود و خروجی ، دبی و رفتار شناسی آب در طول آبگیری و بهره برداری از سد، در سدها مخصوصا سدهای خاکی از دستکاه های ابزار دقیق که بصورت الکتریکال می باشد استفاده می شود. با توجه به مسئله تراوشات از پی سد و حاشیه های آن (که بیان فرمودید)، از دستگاه پیزومتریک استفاده می شود. هدف از این دستگاه بدست آوردن میزان فشار و ارتفاع آب های زیرزمینی (نفوذپیدا کرده به سطح زیرین سد) می باشد. این دستگاه به صورت نمودار وار برای بهره بردار سد قابل نمایش می باشد. اگر در این نمودار از سطح بیش از حد نفوذ کند، به فکر علاج بخشی آن می افتند. این مسئله در سد لار (شمال استان تهران) اتفاق افتاده است. در ترازی از آب ، آب به اصلاح سدسازی "فرار" می کند که به وسیله ابزار دقیق قابل نمایش می باشد.

آرش حمداله زاده

خيلى آموزنده بود ممنون.

ایمان بخشنده

باتشکراز شما.اطلاعاتتون عمومی بود وخیلی تخصصی نبود.انتظار داشتم ازشما که کارشناس عمران هستید درمورد انواع ابزارها ودستگاههای نگهداری سد وانواع پی هاومصالح آب بند آن توضیح میدادید. ممنون

فاطمه احدزاده

ممنون از تمام کسانی که نظر گذاشتند.[گل]