بلندترین آسمان خراش جهان (محمدرضا شمسی-کارشناسی عمران-عمران)

شاید بعد از ساخت برج خلیفه در امارات دیگر کسی فکر نمیکرد بشر بتواند سازه ای بلند تر بسازد اما علم بشر محدودیت ندارد.
برج پادشاهی سازه ای است که قرار است رکورد بلندترین سازه جهان را بزند,این برج واقع در شهر ساحلی جده در کشور عربستان در حال ساخت است و بودجه پیش بینی شده برای ساخت آن 1/230/000/000 دلار میباشد.
طراحی این برج توسط شرکت Adrian Smith Gordon Gill Architecture انجام شده است که سابقه همکاری در طراحی برج خلیفه در کارنامه آن دیده میشود.یک نمونه از مشخصات فنی حیرت آور این برج پی با عمق دویست متر میباشد در ضمن کل مجموعه پی این برج در مقابل رطوبت و نمک دریای سرخ مقاوم است.لازم به ذکر است زمان ساخت (deadline) آن از 27 آپریل 2014 تا 2018 میباشد.

علت انتخاب این موضوع نشان دادن پیشرفت های چشمگیر مهندسی عمران در ساخت ابر سازه های بلند در سه دهه اخیر میباشد.

نقاط قوت این پروژه در طراحی آن است و از نقاط ضعف آن میتوان به عدم توجیه فرهنگی و اجتماعی و همچنین هماهنگ نبودن این آسمان خراش با ظاهر شهر جده اشاره کرد.در ادامه لینک سایت اصلی این برج قرار دارد که شامل عکس ها و مطالب مفیدی میباشد.

لینک

 

/ 1 نظر / 74 بازدید
محمد استاد حاجی نجار

با تشکر از شما دوست عزیز.اما برج بلند تر از این هم قراره در کشور آذربایجان ساخته بشه که 50متر بلند تره. نکته ی جالبی که درباره برج پادشاهی به چشمم خورد آسانسور های اون بود!آسانسورها در هر ساعت 35 کیلومتر را طی خواهند کرد. این سرعت بی نظیر باعث می شه در یک دقیقه و چهل ثانیه به طبقه آخر برسه