شاتکریت ونیلینگ (کاظم زواره-عمران-عمران)

شاتکریت:
شاتکریت را می‌توان به عنوان بتن یا ملاتی که از طریق شیلنگهای لاستیکی حمل شده و با استفاده از هوای فشرده و با سرعت زیاد به سطح مورد نظر پاشیده می‌شود، تعریف کرد.
مهاربندی به روش نیلینگ:
یکی از مهمترین مشکلات و دغدغه های موجود در رشته مهندسی عمران، احداث سازه ها، حفاظت از گودبرداری و ساختمان های موجود در مجاورت آن می باشد و در صورت عدم رعایت روش های مناسب به منظور حفاظت گودها و همچنین شیب های در حال احداث، منجر به خسارت جبران ناپذیری خواهد گردید و مخاطرات بوجود آمده ناشی از نشست های احتمالی و تقلیل ظرفیت باربری و تغییر مکان های جانبی موجب ایجاد ترک در سازه های مجاور گود خواهد شد.
نظرخودم:شاتکریت به دلیل مزایای زمانی و کیفی و اچرای که دارد موضوع خوبی  برای اجرا سازه ها به نظر میرسد.و همچنین نقاط ضعفی هم داره مثلا ممکن است به همه دانه‌ها آب نرسد و هیدراته نشده باقی بمانند یا در محل کارگاه گرد و غبار ناشی از پراکنده شدن دانه سیمان زیاد است.

لینک

/ 4 نظر / 37 بازدید
صالح معینی پور

با سلام ممنون از مطلبتون . بله حفاظت از گود مهمه اما ای کاش راجع به روش اجرای نیلینگ(neailing تحکیم زمین) توضیح میدادین.

حسین اصغری

مرسی عالی بود

محمدرضا شمسی

به نظر بنده میتوان از این روش در تثبیت دیواره های نامتعادل برخی از جاده های کوهستانی که خاک ناپایداری دارن استفاده نمود.

عباس گودرزی

مطلب خوبئ بودولي يکی ضعف هائ شات پرت بالای مصالح مي باشد.