روستای دست کند میمند (نگارسادات حسینی - مهندسی معماری - معماری)

میمند روستاییست 12000 ساله در اطراف شهربابک کرمان که در مرز مشترک دشت و کوهستان قرار دارد، و به همت مردان میمندی در دل کوه کنده شده و دارای حدود 2500 خانه (اتاقک) است، اتاقکهایی دود زده که روی دیوارهای آن حفره هایی برای ارتباط با خانه های کناری وجود دارد وهر خانه سرویس بهداشتی منحصر به خود را دارد و یک حمام عمومی برای تمامی اهالی.
هسته های اولیه روستای میمند متعلق به زمانی است که ایرانیان مهر پرست بوده اند و آن را مقدس می شمرده اند و بر اساس این اعتقاد که کوهها زوال ناپذیرند، تاریکی غارها را برای عبادت برگزیده و مرده های خود را درون دخمه های کنده شده در کوه قرار می دادند، اما بعدها به دین زرتشت روی اوردند و برای عبادت آتشگاه بنا کردند.
جمعیت میمند در حال حاضرحدود 140 نفر میباشد که اکثرا مسن هستند. شغل وفعالیت این مردمان بطور کلی دامداری، کشاورزی و قالیبافیست.
نظر: به دلیل اینکه معماری میمند رو از نزدیک دیده بودم این روستای کوهستانی رو برای معرفی انتخاب کردم. یک روستای دست کند با حمام عمومی و خونه هایی با ورودی و سرویس بهداشتی جداگانه، که مترقی بودن این جامعه رو در اون زمان نشون میده. هیچکدوم از خونه های روستا پنجره یا هواکش ندارن اما آتشگاه وحمام دارای دودکش هستند. مساحت اتاقک ها نسبت به مکانهای عمومی روستا خیلی کمتره و این نشون میده که مکان های عمومی برای مردم با ارزش بودن، در صورتی که اینها مربوط به 12000 سال پیشه ...!
امیدوارم برای شما هم جالب بوده باشه.

لینک

/ 9 نظر / 34 بازدید
sattar majidi

نگارخانوم عالی بود.خوشم اومد[گل]

مطهره زارعی

روستاهایی که در مکان های کوهستانی وجود دارند,مانند میمند,از نظر ساخت خانه و طریقه ی قرار گرفتن آنها در کنار هم و خیلی موارد دیگر,هر کدام دارای خصوصیت هایی هستند.که بررسی و مطالعه آنها خیلی جالب و مفید میباشند. نگار جون,مطلبت خیلی خوب بود.

negar hosseini

درسته خیلی جلبن و میشه حتی سبک زندگیشونو با تکنولوژی الان ترکیب کرد و یه زندگی سالم و مدرن بوجود اورد و از بعضی سازه هاشون ایده های جالبی میشه گرفت.[شوخی] مرسی از نظرت.

محدثه جوادزاده-معماری

یه همچین سیستم روستایی ولی کمی مدرن تر در روستای ابیانه بعد از کاشان هم به چشم میخوره . البته جای گفتن داره که الان دیگه دارن تقریبا تمام روستاها که بعضیاشون واقعا زیبا و دیدنی اند رو به جای بازسازی با ساختن ساختمان های مدرن به شهر تبدیل میکنند. [ناراحت]

مریم اسمعیلی

این مدل روستا تقریبا شبیه روستای کندوان در اطراف تبریزه که هیچ پنجره ای نداره و شبیه غار در دل کوه و بسیار جالبن این روستاها مرسی نگار جان خوب بود.

یوسف بهرامی

موقعیت میمند مرکز دهستان میمند، بخش مرکزی، شهرستان شهربابک، واقع در استان کرمان است.  در ۳۶ کیلومتری شمال شرقی شهر بابک قرار دارد و دشت خاتون‌آباد (دهشتران) در جنوب و کوه خورین در شمال باختری آبادی است. مختصات میمند ۲۳ ْ۵۵ طول جغرافیایی و ۱۴ ْ۳۰ عرض جغرافیایی است و ۲۲۴۰ متر از سطح دریا بالاتر است. می‌باشد.دهستان میمند از شرق با دهستان پاقلعه، از شمال با دهستان راویز، از شمال غرب و غرب با دهستان‌های مدوارات و خورسند، از جنوب با دهستان خاتون آباد و از جنوب شرق با دهستان‌های پاریز و سرچشمه هم مرز است. روستای میمند حدود ۴۰۰ واحد مسکونی (کیچه) و حدود ۲۵۰۰ اتاق دارد که در دل صخره‌های روبه‌روی هم کنده شده است.موقعیت این روستا از لحاظ استراتژیک دارای اهمیت بوده. به قول میمندی‌ها: ( اگر در ابتدای میمند (که آن را گلوگاه می‌نامند) دو تفنگ‌چی در دو طرف رودخانه مستقر شوند به راحتی می‌توانند از ده دفاع کنند) دوستان عزیز برای دانلود مستند فیلم این روستا می توانید به سایتwww.kerman.irib.ir مراجعه کنید.

negar hosseini

اقای بهرامی از توجهتون ممنون...

negar hosseini

درسته محدثه جان چون دقیقا میمند هم خیلی شبیه شهر شده و از اون حالت اولیش خارج شده.

negar hosseini

مریم عزیز تا اونجایی که من میدونم خیلی از قسمتهای کندوان بطور طبیعی به این صورت هستند اما میمند کاملا با دست کنده شده و طبیعی نیست. از نظرت ممنون