سازه های پوسته ای پیش ساخته(نفیسه عابدی - ارشد معماری )

Precast Reinforced Concrete Shells
سیستم ها در یک تقسیم­بندی کلی در گروه سازه­های سه بعدی قرار می­گیرند. سازه­های سه­بعدی با مواد و مصالح مختلف مانند فولاد، آلومینیوم، چوب، بتن، کامپوزیت­های مسلح فیبری و یا ترکیبی از این مواد را شامل می­شود.این سازه­ها به سه گروه تقسیم می­شوند: 
 الف- سازه­های سه بعدی پیوسته که شامل اجزایی مانند دال­ها و پوسته­ها می­شود.                                                                      
ب- سازه­های سه بعدی مشبک که شامل عناصر طولی جدا از هم می­باشد.                                                                                
ج- سازه های سه بعدی دو گانه که شامل ترکیبی ار اجزای جدا و پیوسته است.                                                         
انواع کاربری­های این سازه درمعماری را می­توان با استفاده ازسقف­های پوسته­ای پیش­ساخته به نحوه مطلوب طراحی و اجرا کرد. بعنوان مثال برای کاربری مسکونی می­توان انواع پلان­های معماری را طراحی کرد،ضمن آنکه سرعت و سهولت اجرای چنین طرح­هایی را در حداقل زمان و با هزینه قابل مقایسه با سایر روش­ها فراهم سازد. همچنینبرای استفاده بیشتر از زمین می­توان با استفاده از سازه­های پوسته­ای پیش­ساخته در دو طبقه اجرا کرد.با استفاده از سازه­های پوسته­ای پیش­ساخته می­توان دهانه­های 10 تا 15 متر را با پوسته بتنی به ضخامت 20 تا 30 سانتی­مترپوشاند. در طرح­هایی که ابعاد بیشتری مورد نیاز است مانند مدرسه، نمایشگاه، درمانگاه، رستوران و... می­توان از ترکیب دو یا چند سازه پوسته­ای پیش­ساخته برای پوشش فضاهای مورد نظر دهانه استفاده کرد.
پایداری سازهای این سیستم با استفاده از رفتار پوسته­ای در برابر نیروهای ثقلی و بارهای جانبی تامین می­شود.انتقال بار در پوسته بتنی توسط مکانیزم غشایی انجام می­گیرد. در صورت ایجاد تقسیمات درونی به فضاهای محدود سقف فضاهای داخلی پوسته­ها بر روی دیوارها باربر تکیه می­کنند پنجره­ها هم می­توانند به صورت بازشوها­یی در دیوارها قرار گیرند. دیوارهای زیر سقف در برابر بارهای جانبی به صورت دیوار برشی عمل می­کند و ضوابط طراحی آن همانند دیوارهای باربر است.
مزایای این سیستم: سرعت و سهولت ساخت، ایجاد فضایی بدون ستون، زیبایی و جذابیت فرم، عملکرد مناسب در برابر نیروهای زلزله،امکان ترکیب و ایجاد فرم­های متنوع و صرفه جویی در مصرف انرژی است.
معایب این سیستم: عدم امکان اجرا در طبقات متعدد، عدم استفاده بهینه از فضاها به دلیل شکل دایره­ای و عدم سازگاری با محیط زیست به دلیل استفاده از بتن.

منبع: کتاب فناوری­های نوین ساختمانی/تالیف محمود گلابچی، حامد مظاهریان_ تهران؛ دانشگاه تهران

برای دریافت اطلاعات بیشتر به سایت زیر مراجعه فرمایید:

لینک

/ 1 نظر / 576 بازدید