سازه های غشایی(فاطمه عربشاهی-معماری-معماری)

این سازه ها در سال 1960 توسط فرانک اوند رواج گرفت. از ویژگی های این سازه ارزانی مصالح،سهولت اجرا،دوام و طول عمر بالا، تنوع رنگ بالا و جابه جایی بالا میباشد
.از این سازه میتوان در مراکز ورزشی استادیوم ها ایستگاهای اتوبوس پارک ها و.. استفاده کرد. 
در این سازه چادر توسط ستون مرکزی نگه داشته میشود. 
از نمونه های موردی این نوع سازه ترمینال حجاج جده  و فرودگاه بانگوک تایلند و.. است 
نظر:ابن نوع سازه ها سازه ای انعطاف پذیر و کارمد مناسب برای مکانهایی که قادر نیست به اجرای سقف با مصالح صلب و غیر قابل انعطاف و همچنین برای مکانهایی که نیاز به سرعت عمل بالای اجرا دارند این سازه مناسب است.
/ 8 نظر / 57 بازدید
مهرناز نورمحمدی

مطلب خوب و مفیدی بود.در تکمیل مطالب شما میخواستم یه مهم ترین خصوصیت این سازه اشاره کنم که همیشه باید در کشش باشند ،در غیر این صورت با وزش باد مانند پارچه ای لخت و رها ،چین و چروک برداشته وقسمت های مختلف آن ،آنچنان به هم کوبیده می شوند که از بین بروند. در سازه های غشایی وجود چروک نشانه عدم وجود کشش، و وجود پارگی نشانه وجود کشش بیش از حد است. تاثیر باد را در طول برپایی سازه های غشایی و تثبیت وضعیت پایداری نهایی آن نباید نادیده گرفت .

فرزانه قباخلو

مرسی مفید و اگاهی بخش بود.خانم محمدی هم کاملتر توضیح دادن.

مهناز عرب

لازم به ذکر اسن غشاهای مورد استفاده در این نوع سازه‏ ها قابلیت عبور نور بالایی را دارندو میدانیم استفاده از نور طبیعی روز جهت روشنایی ساختمان‏ ها منجر به کاهش چشم‏ گیر برق مصرفی می‏ شود. همچنین این غشاها را می‏توان به گونه‏ ای طراحی کرد که درصد نور معینی را از خود عبور دهند.

مینا تات

سازه ی جالبی هست.سوالی که برام پیش اومد اینکه جنس این غشاها بیشتر از چه الیافی هست.و اینکه به نظر میرسه این سازه علاوه بر ارزانی به زیبایی بنا هم اضافه میکنند.

هومن سیدمحمودبن سایی

بنظرم این سازرو میشه تو اکثر جاهای عمومی در صورتی که نیاز به بار گذاری افقی نداریم استفاده کرد. ولی یه سوال دارم: اگر طراحی به نحوی پیشرفت که طراح نیاز به همچین سقفی برای مکانی که نیاز به عایق حرارت صوت ویا رطوبت داشته باشد میتوان از آن استفاده کند؟ (مثلا در یک سالن کنفرانس ویا حتی یک استخر سر پوشیده؟)

نسرین نوروزی

ممنون ازمطلبتون تو یه سایتی خوندم که سازه های غشایی امکان طراحی سازه های وسیع ودرعین حال سبک رامی دهد. و مامیتونیم توسط این نوع سازه عجیب ترین وغیرمنتظره ترین پروژه ها رو درصنعت ساختمان اجراکنیم.

فاطمه عربشاهی

خانم تات جنس پارچه استفاده شده از فایبرگلاس با پوشش تفلون میباشد ( PTFE )

فاطمه عربشاهی

اقای بن سایی: سازه های پارچه ای از چند جهت قابل توجه هستند: شرایط جوی پناه باران ویژگی های حرارتی روشنایی عایق صوتی قابلیت بازیافت به دلیل وجود سیستم نانو در پارچه های این سازه در برابر صوت و حرارت و... مقاوم است .