بافتی رباتیک از الیاف کربن و شیشه (نیلوفر رشیدی-کارشناسی پیوسته عمران-عمران)

توسعه این ساختار مبتنی بر این متریال ها و ریخت شناسی اسکلت خارجی بندپایان به عنوان کشف منبع جدیدی از ترکیبات ساخت و ساز در معماری متمرکز بوده است. مونتاژ این سرپناه توسط یک روبات با 6 محورِ ثابت همراه و اضافه نمودن یک محور هفتم خارجی، انجام گرفته است.
با توجه به این مطلب می توان متوجه شد که تمام پدیده های محیط پیرامون می توانند بهترین ایده ها در صنعت ساخت باشند.
/ 11 نظر / 55 بازدید
نمایش نظرات قبلی
نیلوفر رشیدی

سلام خانم بابایی،با توجه به اینکه این مطلب در سال جدید (92) منتشر شده،اطلاعات بیشتر در دسترس نبود که در اختیارتون قرار دهم.اما حتما دوباره پیگیری میکنم.

فاطمه سبزعلیان

سلام.آیا سازه های دیگری که ایده آنها نیز از طبیعت نشئت گرفته باشد،میشناسید؟؟

نسرين غلامي

سلام دوست عزیز.مطلب جدید و جالبی بود.اگر امکانش هست توضیحات بیشتری در پست های بعدی بزارید.در مورد کاربری این سازه و مزایا و معایبش.مرسی.

نیلوفر رشیدی

سلام خانم سبزعلیان،اگر اشتباه نکنم طرح اپرای سیدنی از حرکت طبیعی و دینامیکی بال یک پرنده در حال پرواز الهام گرفته شده.

حسین فراهانی

سلام.از مطلب خوبتون تشکر میکنم.اما چندتا سوال برام پیش اومده که جوابشون برام اهمیت داره: 1-این سازه ها دقیقا برای چه منظوری ساخته می شوند.یا کاربرد آنها چیه؟ 2-با توجه به کاربرد این احجام در چه محلهایی نسب می شوند؟یا دقیق تر اینکه محدودیتهای اجرایی این احجام چیست؟ 3-در پایان لینک 5 تصویراز احجامی مشاهده می شود که از چوب ساخته شده اند.لطفا در رابطه با تمهیداتی که برای این سازه ها در برابر عوامل طبیعی مثل بارش و یا عوامل فرسایش زا مثل حملات موجودات موزی مثل موریانه ویا خطرات انسانی مثل آتش سوزی/اندیشیده شده است توضیحاتی دهید؟

حسین فراهانی

4-سوال چهام در رابطه با شکلهایست که اراعه داده شده است/در تصویر سوم نشان داده شده است که این حجم هندسی به وسیله تعداد محدودی از پروفیلهای قوطی شکل ستون بندی شده است که این ستونها مبنای کارند و مثل تار و پود فرش عمل میکنند و دستگاه ضمن کار.این حجم را بر روی این ستونها می سازد..اما در تصویر2میبینیم که فردی درون این حجم هندسی ایستاده بدون آنکه خبری از این ستونهای فلزی باشد..اما در تصویر 10 همان حجم در معرض نمایش قرار گرفته و ما می توانیم این ستونها را مشاهده کنیم/سوال اصلی اینجاست که با توجه به اینکه این الیاف انعطاف پذیری قابل توجهی دارد.چگونه بدون هیچ ستونی در بعضی اشکال پایدار مانده؟آیا برداشتن این ستونها مانند برداشتن تار و پود فرش و یا برداشتن ستونهای اصلی یک سازه نیست؟لطفا توضیح دهید..ممنون

محمد کاکایی

سلام .مطلب جالبی بود .اما بعد از مشاهده نظرات حسین من هم دچار نوعی ابهام شدم .اگر ستونهای این شکل هندسی برای پایداری باید باشند پس دیگه چه کاربردی میتواند داشته باشد؟

محمد مداحی

سلام.ممنون از مطلبتون.نظراتی که حسین داده واقعا برای من هم سوال شده ممنون میشم اگر پاسخ دهید./.اما یه سوال دیگه باتوجه به نظرات حسین و آقا محمد واقعا ساخت این سازه ها نمیتواند کاربردی باشد مگر اینکه به نوعی این ستونها حذف شوند.

لیلا جعفری.عمران ساختمان

باسلام..کاربرد این سیستم بیشتر در کجاها میتواند باشد؟ برآور هزینه ایی آیا برای این طرح صورت گرفته؟در صورت پیدا شدن عیبی آیا میتوان آن را مجدد به کارگاه برای تعمیر انتقال داد؟ کاربرد صنعتی آیا برای آن تعریف شده است ؟ بنظر بنده احتمالا این سیستم هزینه تعمیر نگه داری بالایی در بر خواهد داشت.....

سحر

با تشکر از وبلاگ خوب شما http://vcsanat.org/default.aspx