سقف کوبیاکس (بتول حسن دولابی-مهندسی عمران-عمران)

به علت وزن کمتروامکان اجرا در دهانه های بزرگترامروزه این سقف سوئیسی مورد توجه قرار گرفته است
سقف‌های بتن مسلح به دلیل نیاز به کنترل تغییر شکل‌ها و ترک‌ها ،بسیار مورد توجه و گاه محدود به دهانه های کوچک می‌شوند. حال اگر بتوان مقطع سقف‌های بتن مسلح، به ویژه دال‌ها را به نحوی بهبود بخشید که بتواند علاوه بر تأمین ضوابط کنترلی ،در مقایسه با دال‌های مشابه از وزن کمتری برخوردار باشند،می‌توان به شیوه جدیدی در روش اجرای دال‌های بتن مسلح دست یافت .با توجه به آنکه در دال‌های بتنی دو طرفه معمولاً از نظر تحمل نیروی برشی مشکلی وجود ندارد ،اصول طراحی این نوع سقف ،بر مبنای حذف قسمتی از بتن میانی و ایفای عملکرد دال دوطرفه می‌باشد به نحوی که یک دال بتنی حاوی حفره های ناشی از حضور گوی‌های کروی تو خالی فراهم شود .
سقف‌های مجوف بتن مسلح کوبیاکس از دولایه بتن مسلح تشکیل شده است که در بالا و پایین دال و به طور گسترده قرار می‌گیرد و حد فاصل بین این دو لایه با گوی‌های کروی شکل از جنس پروپیلن پر می‌شود که با توجه به نیاز پروژه و محاسبات طراحی ابعاد مختلفی دارندعلت انتخاب موضوع جدیدبودن وتازگی این سقف ومزیت ان نسبت به سقفهای دیگر است
/ 4 نظر / 116 بازدید
صالح شکری

خیلی مطلب جالبی بود . من اطلاعات اندکی درباره این موضوع داشتم و با این مطلب اطلاعاتم کامل شد .

رقیه بحری نساز

با تشکر.عکس ها کاملا نحوه ی اجرا را مشخص نموده.اما خیلی علاقه دارم بدونم چه چیزی میتونه مخرب و یا خطرساز این نوع سقف باشد؟

بتول حسن دولابی

از عو امل مهم مخرب این سقف میتوان به آتش وسرمای بیش از حد اشاره کرد.البته جنس این گویهای پلاستیکی خاصه ولی در مقابل اختلاف دمای بیش از حدچه گرما چه سرمادارای ضعف میباشند.

الهام صالحی

موعضوع بسیار جالبی بود این نوع سقف نسبت به سقف های دیگر مزیت هایی دارد از جمله 1- حذف ستونهای مزاحم در ساختمان(پارکینگ . کنسولهاو...) 2- امکان اجرای دهانه های بلند - بدون تیر تا 18 متر 3- کاهش زمان ساخت 4- اجرای کیفی تر و ارزان تر تاسیسات 5- تآمین مقاومت مطلوب استاتیکی و دینامیکی ومقاومت بالا در برابر زلزله 6- حذف آویز سازه ای(پوترها) 7- نازک کاری کم هزینه تر 8- امکان تغییر کاربری در آینده 9- ضخامت سقف کمتر و مصرف کمتر مصالح تیغه بندی و نما 10- بازگشت سریع سرمایه 11-عایق صوتی و حرارتی 12- مقاومت بالا در برابر آتش سوزی و.... راجع به ضعف این نوع سقف هم اگه اطلاعاتی دارید لطفا در اختیار بقیه قرار دهید [لبخند]