ساخت اولین آسمانخراش دنیا که هیچ سایه ای تولید نمی کند(نگین گرجی-کارشناسی معماری

پاریس تا کمتر از 2 سال دیگر شاهد افتتاح نخستین آسمانخراش بدون سایه جهان خواهد بود.

این آسمانخراش از سوی طراحان سوئیسی استادیوم لانه پرنده پکن ارائه شده است و در 50 طبقه ساخته خواهد شد. یکی از نکات جالب توجه درخصوص ساخت این آسمانخراش این است که طی بیش از 3 دهه گذشته اجازه هیچ گونه ساخت ساز بیشتر از 37 متر در پاریس داده نمی شده است و اکنون این آسمانخراش درحالی ساخته می شود که بدون ایجاد سایه در سطح شهر نه تنها موجب دلتنگی مردم و ایجاد تاریکی در شهر نمی شود بلکه به جهت انعکاس نور خورشید در آن بر درخشندگی پاریس نیز می افزاید.
این آسمانخراش تنها از فولاد و شیشه ساخته می شود و پیش بینی می شود در آینده ای نه چندان دور از حیث جذب گردشگر دسته کمی از برج تاریخی ایفل نداشته باشد.
شکل کلی این آسمانخراش همچون هرم سه گوش است. هرم ها به دلیل شکل خاصی که دارند هیچگاه سایه تولید نمی کنند اما نکته مهم درخصوص این آسمانخراش این است که هیچگونه سایه ای نیز بر روی بدنه آن ایجاد نمی شود.
هفته نامه تایم اخیرا این آسمانخراش را به عنوان یکی از 50 دستاورد علمی - تکنولوژیکی برتر جهان معرفی کرده است

لینک

 

/ 5 نظر / 78 بازدید
احمد مرادی

باتشکر به نظرمن خیلی خوبه که از سازهای هرمی استفاده شده چه خوبه که در ایران هم استفاده بشود چون دارا ی مقاومت بالای است.

الهام امامی

باتشکر از مطلبتون نکته جالب این اسمان خراش این است که قادر است انرزی خورشید و باد را به برق تبدیل کندو این ساختمان مقاومت بالایی به لحاظ هرمی بودن دارد.

هومن سیدمحمودبن سایی

این آسمان خراش بلعکس برج های ساخته شده در نقاط مختلف جهان از خط آسمان معینی برخوردار است. میتوان گفت خط آسمان شهر را با ظرافت خواصی بر فراز آسمان نگاشته.

mohamad mohseni

jaleb bood. man dar zamine memari kheyli sar reshte nadaram vali hatman concepte in saze az ahrame mesr boode. jalebe ke bedoonam ahrame mesr ham saye ijad nemikonan ya na.ba tavajoh be inke kavire mesr hamishe aftabe mostaghim dare,.

نیلوفر سعیدی

این که معماران یا حتی مسولین این کشور با توجه به شرایط محیطی دست به طراحی و یا ساخت و ساز میزنند خود جای تحسین دارد. تا باشد در کشور ما به جای تقلید از کشورهای دیگر خود با توجه به شرایط محیطی و آرمان های یک ایرانی دست به ساخت وساز بزند... سپاس از مطلب جالب و مفیدتون.