زیبایی ساختمان با کارکرد پاکسازی هوا(زهرا دارابی-ارشد معماری-معماری)

نمای سفید تزیینی بیمارستان مانوئل گونزالس در مکزیکوسیتی از مصالحی ساخته شده که نقش تصفیه کننده هوا در یکی از آلوده ترین شهرهای دنیا را دارد.این نما، کار یک شرکت آلمانی مستقر در برلین دو هزار و پانصد متر مربع مساحت دارد و از واحد های ساختمانی به نام "پروسولو" ساخته شده است. این واحد ها با ذراتی لعاب داده شده اند که در صورت دریافت امواج ماورا بنفش، آنها را به ترکیبات کمتر آسیب زا مانند دی اکسید کربن و آب تبدیل می کنند. این فرایند تغییری در ساختار ذرات این پوشش نمی دهد و سالها قابل استفاده می ماند.
 "نکته مثبت تکنولوژی :که این واحد های "پروسولو" در محل نصب، ممکن است تاثیری در امواج بزرگ آلودگی هوا نداشته باشند ولی می توانند میزان آنرا کاهش دهند و بر کیفیت زندگی مردمی که در آن محل زندگی یا کار و یا حتی عبور می کنند تاثیر مثبت دارد.
امروزه با افزایش آلاینده ها و آلودگی هوای شهرها این نیاز وجود دارد تا از تمامی بسترهای موجود برای کاهش آلودگی استفاده کرد.دلیل انتخاب این موضوع نیز با توجه به این مهم میتواند راهکار بسیار مفیدی در جهت کاهش آلودگی هوا  در محدود کم و طراحی خاص آن در نما ،کمک شایانی در زیبا سازی منظر شهری آن منطقه  خواهد داشت.
/ 0 نظر / 70 بازدید