یک هتل لوکس در صحرای مغولستان (بهاره قدیر-کارشناسی ارشد معماری)

نیلوفر صحرایی (Desert Lotus) با مساحت 30000 مترمربع در بین ریگ های روان مغولستان مرکزیدور از هر نوع ساحل یا کلان شهری قرار گرفته است.ساختن بناهایی چنین بزرگ بر روی شن ها کار سختی است، اما شرکت چینی PLaT Architectsبر مشکلات عمرانی و معماری چیره شده و با توجه به محدودیت های شرایط جغرافیایی خاص پروژه یک سیستم سازه ای جدید ابداع کرده است که بدون استفاده از آب و بتن در شن های روان پایه گذاری می شود.پنل ها وسازه های حمایت کننده اسکلت پیش ساخته هستند.وجود زیرساخت فولادی در پایه آن،می تواند همانند یک قایق شناور که ساختمان را حمل می کند عمل کند. شن ها در داخل و خارج از ساختارنیروهای مشابهی به یکدیگر اعمال می کنند و بدین ترتیب است که این ساختمان در برابر انعطاف پذیری و حرکت تثبیت شده است.علاوه براین معماران از مصالح محلی برای طراحی داخلی استفاده می کنند که مسافران تجربه زیادی از بیابان را در این هتل تجربه کنند.به عنوان مثال، از میان یک سری از آزمایشات، آنها موفق به ابداع مواد دیوار پوشی شده اند که از شن های بیابان محلی ساخته شده است.

دلیل انتخاب این موضوع این بود که بخش عظیمی ازکشور ایران را صحراها و کویرهایی همچون کویر مرکزی ایران،کویر لوت و ...تشکیلداده است.بابررسی جاذبه ها و امکانات موجود در نواحی کویری و بیابانی ایران این نتیجه حاصل شده است که توسعه اکوتوریسم پایدار در این نواحی علی رغم وجود منابع بالقوه، به علت نبود زیر ساخت ها و امکانات لازم،تاکنون حتی در سطوح اولیه رخ نداده است.حال معماران ایرانی می توانند با طراحی مکان های اقامتگاهی در تحقق بخشی از برنامه ریزی برای گردشگری پایدار در کویر(اکوتوریسم) و گسترش بیشتر معماری بیابانی سهیم شوند.هتل ذکر شده می تواند نمونه خوبی برای این گونه فعالیت ها باشد.برای مشاهده عکس ها و اطلاعات بیشتر به لینک زیر مراجعه نمایید:

لینک

/ 5 نظر / 86 بازدید
رها صارمی

واقعا مطلب جالبی بود و به نظر منم ایران پتانسیل این رو داره که به یه کشور گردشگری تبدیل شه و اما برام جالبه که تامین منابع آب هتل چجوری هست، کاش چندتا عکس هم از طراحی داخلی این هتل وجود داشت .جایی خوندم که برای رسیدن به هتل می شه از وسیله نقلیه ای استفاده کرد که برای فرو نرفتن در شن های روان به شکل قایق ساخته شده. البته از هلی کوپتر یا شتر هم می توان استفاده کرد معماری تو کویر میتونه واقعا سودمند و تاثیرگذار باشه در حقيقت معماري كوير شامل بسياري از ويژگي هاي منحصر به فردیه كه ضمن توجه به نياز هاي زيبايي شناختي با ظرافتهاي طبيعي و زيست بومي بستر خودش هم مطابقت داره.

مریم رستمی

مطلب خوبی بود. اینکه در هر محیط بناهایی ایجاد بشه که با اون محیط سازگار باشه عالیه و از زیبایی های محیط استفاده بشه بدون اینکه اسیبی به محیط برسونه. کویر ویژگی هایی داره که در کمتر جایی این ویژگی ها وجود داره از جمله ارامش. به نظر من یکی از مواردی که در این پروژه مهمه مسئله حمل ونقل هستش.

پریا صادقی

استفاده از جاذبه های طبیعی و استفاده از آن به عنوان فرصتی برای جذب توریست از ویژگی مهم این پروژه است و برای ما ایرانی ها با وجود پتانسیل قابل توجهی که در این زمینه داریم، جای تامل دارد. اما مساله ای که وجود دارد این است که بحث ریگهای روان و طوفان شن معضلی است که همیشه در صحراها وجود دارد و تپه های شن هیچ گاه جای ثابتی ندارند، هرچند که این شرکت چینی تونسته سازه ای جهت پایداری این بنا در شن های روان طراحی کند اما این سوال وجود دارد که برای مقابله با طوفان شن و یا تغییر شکل تپه های شن چه تدبیری در نظر گرفته و البته بعید میدونم این مساله با تثبیت شن ها حل شود....

منیژه شحنه

مطلب جالبی بود استفاده از پتانسیل ها و نقاط بالقوه ای که در ایران وجود داره اما متأسفانه تا حالا که ازش به شکل مناسبی بهره وری نشده این انگیزه رو ایجاد می کنه که معماری ایران هم به سمت این نوع ابداعات سوق پیدا کنه.امروزه جذب توریست در بسیلری کشور های پیشرفته به یکی از مهمترین فعالیت های اقتصادی تبدیل شده در حالیکه در ایران علیرغم وجود پتانسیل بالایی مه وجود داره این صنعت یکی از ضعیف ترین صنایع محسوب می شه .چه خوبه که از اینگونه ایده ها در جهت بهبود وضع این صنعت استفاده بشه.

بهاره قدیر

با تشکر از توجه شما دوستان عزیز با مشاهده عکس های موجود این هتل در می یابیم برای مقابله با طوفان شن و جلوگیری از ورود شن ها به فضای داخلی هتل سایه بان هایی بر تمامی سطوح تعبیه شده که توسط کابل هایی به دو سمت بیرونی کشیده شده است تا از تجمع شن بر سطوح جلوگیری شود.