روش مسیر بحرانی CPM(صالح معینی پور-ارشد مدیریت ساخت)

از جمله وظایف مدیران پروژه برنامه ­ریزی، نظارت، هدایت و بسیج امکانات و منابع است. در بین وظایف مذکور نیز برنامه­ ریزی از اولویت برخوردار است؛ زیرا که اساس و شالوده دیگر وظایف است.
روش­های تحلیل شبکه؛ که در آنها از نمودارهای شبکه استفاده می­شود، برای جبران تقاط ضعف عمده نمودار­های میله­ای ابداع شده­ اند. اساس این روش­ها عموما بر نظریه گراف مبتنی است. روش  CPM نیز جزء روش­های تحلیل شبکه است. یک شبکه، تصویری از پروژه است که فعالیت­های پروژه و روابط میان آنها را نشان می­دهد. شبکه مانند قلب در کالبد روش­های تحلیل شبکه است. مدیر پروژه، کارشناسان، پیمانکاران و واحد­های سهیم در اجرای پروژه، با در اختیار داشتن شبکه، می­توانند تصورات و فرضیات قبلی خود درباره فعالیت­های پروژه و روابط میان آنها را به طور عینی بررسی کرده و آنها را اصلاح نمایند. برای ترسیم شبکه که در واقع تصویر عینی روابط فعالیت‌های پروژه است، باید روابط میان فعالیت­های پروژه را تعریف و تعیین کرد.
نظر نویسنده : استفاده از یک روش مدون بدون شک کمک بزرگی در پیش برد اهداف یک مدیر موفق است . در اکثر موارد پروژه ها میتوان از روش CPM استفاده کرد تنها در بخشهایی که زمان آنها احتمالی است نمیتوان بهره ی مناسبی از این روش برد
/ 2 نظر / 73 بازدید
فائزه مؤیدی فاتح

سلام. موضوع خوبی انتخاب کرده بودید امابه نظر من اگه همه بچه هایی که پست میذارن این رو هم در نظر بگیرن که مطالبشون رو بچه های رشته های دیگه هم می خوانند،بهتر و باز تر موضوع انتخابیشون رو مطرح می کنند.

صالح معینی پور

سلام سال نو رو به همه تبریک میگم ممنون از نظرتون فضا برای بیشتر باز کردن موضوعات محدوده به لینک مراجعه کنین باز اگه ابهامی بود وظیفه ی بندس که توضیح بدم ممنون از دقت نظرتون