ارگ و قلعه قدیم بم (محدثه جوادزاده – کارشناسی معماری)

ارگ بم بزرگترین سازهٔ خشتی در جهان بود که در نزدیکی شهر بم در استان کرمان در جنوب شرقی ایران قرار دارد. در تاریخ 5 دی 1382، در اثر زلزلهٔ شدیدی که شهر بم و حومهٔ آن را تحت تاثیر قرار داد، ارگ بم تقریباً به طور کامل از بین رفت. چند روز پس از رخ دادن زمین‌لرزه، رئیس جمهور وقت ایران محمد خاتمی اعلام کرد که ارگ بازسازی خواهد شد.

«بم و فضای فرهنگی آن» در فهرست میراث جهانی یونسکو به ثبت رسیده‌است. این ارگ عظیم که در مسیر جادهٔ ابریشم قرار دارد سده ۵ پیش از میلاد ساخته شده‌است و تا سال ۱۸۵۰ پس از میلاد نیز همچنان مورد استفاده بود. به طور قطع مشخص نیست چرا پس از آن دیگر مورد استفاده قرار نگرفت.

کل بنا یک دژ بزرگ است که در قلب آن، ارگ واقع شده، اما به دلیل ظاهر پرابهت ارگ، که پر ارتفاع‌ترین قسمت مجموعه نیز به شمار می‌آمد، کل بنای دژ به عنوان ارگ بم نامیده می‌شود.

خشت و گل مانند آجر و سیمان نیست که سالها بدون بازسازی سالم بمونه و این موضوع که ارگ 2200 سال سالم مانده ، تا پایان پادشاهی محمدرضا شاه از قورخانه ی آن به عنوان پاسگاه نظامیه استفاده میشده و زیبایی آن اخیرا به ثبت جهانی رسیده برای من خیلی جالب بود.

 لینک

/ 3 نظر / 101 بازدید
حمیده کریمی

معمولا باز سازی بناها در ایران با موفقعیت به اتمام نمیرسه و واقعا حیفه چنین سازه هایی با یک بازسازی به نمایش داده بشود که کل بنا رو زیر سوال ببرد

محدثه جوادزاده-معماری

این که ارگ بم بیش از این مرمت نمیشه به خاطر این است که یونسکو گفته از لیست جهانی خارج میشود و ایران هم بوجه ای برای مرمت بیشتر نمیدهد.

الهام نویدی

به نظر من موقعیت جغرافیایی وآب وهوای منطقه ای که ارگ توش قرارداشته در استحکام بنا نقش موثری داشته